2018-19 Women's Volleyball Schedule

Wednesday August 22, 2018
Oregon Institute of Technology #
3
Mills
0
Wednesday, August 22
Final
@ Rocklin, CA
Mills #
0
William Jessup
3
Wednesday, August 22
Final
Sunday August 26, 2018
Herkimer CC #
Sunday, August 26
11:00 AM
Scrimmage
Tuesday August 28, 2018
Mills #
0
Holy Names
3
Tuesday, August 28
Final
Friday August 31, 2018
Whitman
3
Mills
0
Friday, August 31
Final
@ Forest Grove, Ore.
Ohio Northern
2
Friday, August 31
Final
Case Western Reserve
1
Friday, August 31
Final
@ Ada, Ohio Ohio Northern Tournament
Mills
0
Linfield
3
Friday, August 31
Final
@ Forest Grove, Ore. Oregon Trail Classic
Cazenovia
0
Friday, August 31
Final
Pratt
3
Sarah Lawrence
0
Friday, August 31
Final
Marian (Wis.)
3
Friday, August 31
Final
@ RIPON, Wis. Ripon Quad
Saturday September 01, 2018
Bluffton
0
Saturday, September 01
Final
@ Ada, Ohio
Ripon
3
Saturday, September 01
Final
Centenary (N.J.)
1
Saturday, September 01
Final
Grace Christian (Mich.)
3
Saturday, September 01
Final
Penn St.-Abington
3
Saturday, September 01
Final
Wheaton (Ill.)
3
Saturday, September 01
Final
@ RIPON, Wis.
Carnegie Mellon
1
Saturday, September 01
Final
@ Ada, Ohio
Ind.-Northwest
3
Saturday, September 01
Final
Willamette
3
Mills
0
Saturday, September 01
Final
Oregon Trail Classic
Mills
0
Lewis & Clark
3
Saturday, September 01
Final
Oregon Trail Classic
Sunday September 02, 2018
Dean
1
Sunday, September 02
Final
Me.-Fort Kent
1
Sunday, September 02
Final
Dean
1
Sunday, September 02
Final
@ Delhi, NY
Mills
0
Pacific (Ore.)
3
Sunday, September 02
Final
Oregon Trail Classic
Sunday, September 02
Final
Tuesday September 04, 2018
Merchant Marine
3
Pratt
0
Tuesday, September 04
Final
Wednesday September 05, 2018
Sage
3
Wednesday, September 05
Final
Wis.-Superior
3
Wednesday, September 05
Final
Thursday September 06, 2018
Pratt
0
Rutgers-Newark
3
Thursday, September 06
Final
Penn St.-Mont Alto
3
Thursday, September 06
Final
Friday September 07, 2018
Kalamazoo
3
Friday, September 07
Final
Bluffton
1
Friday, September 07
Final
Bluffton, OH
Keuka
3
Friday, September 07
Final
Keuka College Invitational
Albion
3
Friday, September 07
Final
@ Holland, Mich.
Simpson (Calif.)
3
Mills
2
Friday, September 07
Final
Ohio Northern
0
Friday, September 07
Final
@ Bluffton, Ohio
Emmaus
3
Friday, September 07
Final
Parents' Night
Saturday September 08, 2018
Bryn Mawr
3
Saturday, September 08
Final
Adrian
3
Saturday, September 08
Final
@ Holland, MI MIAA Preview
Saturday, September 08
Final
Hartwick
3
Saturday, September 08
Final
@ Keuka Park, N.Y.
Grace Christian (Mich.)
3
Saturday, September 08
Final
Goucher
3
Saturday, September 08
Final
@ Bryn Mawr, Pa.
Heidelberg
0
Saturday, September 08
Final
@ Bluffton, Ohio
Fisher
1
Saturday, September 08
Final
Pratt
0
Newbury College
3
Saturday, September 08
Final
@ South Hadley, Mass.
Hope
3
Saturday, September 08
Final
MIAA Preview Tournament
Hilbert
0
Saturday, September 08
Final
@ Keuka Park, N.Y.
DePauw
1
Saturday, September 08
Final
@ Bluffton, Ohio
Pratt
0
Mount Holyoke
3
Saturday, September 08
Final
Emmaus
3
Saturday, September 08
Final
New Hope
3
Mills
0
Saturday, September 08
Final
West Coast Baptist
0
Mills
3
Saturday, September 08
Final
Sunday September 09, 2018
Fisher
3
Sunday, September 09
Final
Fisher
Sunday, September 09
Cancelled
Monday September 10, 2018
Utica
2
Monday, September 10
Final
Tuesday September 11, 2018
Suffolk
3
Tuesday, September 11
Final
Wednesday September 12, 2018
Cedar Crest
3
Wednesday, September 12
Final
Southern Vt.
3
Wednesday, September 12
Final
Hanover
0
Wednesday, September 12
Final
Northland
0
Wednesday, September 12
Final
Friday September 14, 2018
Mary Washington
0
Friday, September 14
Final
Hood
3
Friday, September 14
Final
Monmouth (Ill.)
3
Friday, September 14
Final
Mills
0
Arcadia
3
Friday, September 14
Final
@ Santa Cruz, CA SlugFest - Santa Cruz, California
Centenary (N.J.)
0
Pratt
3
Friday, September 14
Final
Alvernia
3
Friday, September 14
Final
Heidelberg
2
Friday, September 14
Final
@ Springfield, Ohio Wittenberg Tournament
Mills
0
UC Santa Cruz
3
Friday, September 14
Final
Slugfest - West Field House
Penn St.-Behrend
3
Friday, September 14
Final
Knox
2
Friday, September 14
Final
Saturday September 15, 2018
Wheaton (Ill.)
3
Saturday, September 15
Final
St. Mary's (Md.)
3
Saturday, September 15
Final
@ Frederick, Md.
Mt. St. Mary (N.Y.)
1
Pratt
3
Saturday, September 15
Final
New Jersey City
3
Saturday, September 15
Final
@ Frederick, Md.
Wittenberg
3
Saturday, September 15
Final
2018 Wittenberg Fall Classic
Anderson (Ind.)
3
Saturday, September 15
Final
@ Galesburg, Ill.
Rockford
3
Saturday, September 15
Final
Lancaster Bible
3
Saturday, September 15
Final
Moody Bible
1
Saturday, September 15
Final
@ Rockford, Ill.
Mills
0
Arcadia
3
Saturday, September 15
Final
@ Santa Cruz, CA
Rosemont
3
Pratt
2
Saturday, September 15
Final
Penn College
0
Saturday, September 15
Final
Sunday September 16, 2018
Washington Adventist
0
Sunday, September 16
Final
@ Dover, Del.
Wesley
3
Sunday, September 16
Final
Westcliff
3
Mills
0
Sunday, September 16
Final
Tuesday September 18, 2018
Dean
3
Tuesday, September 18
Final
Dean
3
Tuesday, September 18
Final
Wednesday September 19, 2018
Mt. St. Joseph
1
Wednesday, September 19
Final
Mt. St. Mary (N.Y.)
3
Wednesday, September 19
Final
Cairn
3
Wednesday, September 19
Final
Thursday September 20, 2018
Old Westbury
0
Pratt
3
Thursday, September 20
Final
Lasell
3
Thursday, September 20
Final
OUAZ
3
Mills
0
Thursday, September 20
Final
Friday September 21, 2018
Purchase St.
1
Friday, September 21
Final
Beloit
3
Friday, September 21
Final
Saturday September 22, 2018
Rosemont
0
Saturday, September 22
Final
Saturday, September 22
Final
Transylvania
2
Saturday, September 22
Final
Rosemont
0
Saturday, September 22
Final
Pratt
1
New Rochelle
3
Saturday, September 22
Final
@ Davis College
Pratt
3
Davis
2
Saturday, September 22
Final
Monday September 24, 2018
Silver Lake
3
Monday, September 24
Final
Tuesday September 25, 2018
Eastern Nazarene
3
Tuesday, September 25
Final
Bard
3
Tuesday, September 25
Final
Thursday September 27, 2018
Fisher
3
Thursday, September 27
Final
Friday September 28, 2018
DeSales
3
Friday, September 28
Final
@ Glenside, Pa.
Buena Vista
0
Friday, September 28
Final
@ Decatur, Ill.
Maranatha Baptist
3
Friday, September 28
Final
Whiteout Night
Northland
2
Friday, September 28
Final
@ Watertown, Wis
Mills
0
UC Santa Cruz
3
Friday, September 28
Final
At Kaiser Permanente Arena
Saturday September 29, 2018
Immaculata
3
Saturday, September 29
Final
@ Glenside, Pa.
Millikin
0
Saturday, September 29
Final
Pratt
3
Purchase St.
1
Saturday, September 29
Final
La Roche
3
Saturday, September 29
Final
@ Houghton College
Rowan
3
Saturday, September 29
Final
@ Glenside, Pa.
Saturday, September 29
Final
Houghton
3
Saturday, September 29
Final
Hope
0
Saturday, September 29
Final
@ Decatur, Ill.
Sunday September 30, 2018
Sunday, September 30
Final
Culinary Institute of America
0
Pratt
3
Sunday, September 30
Final
King's (NY)
3
Sunday, September 30
Final
@ New York City
Culinary Institute of America
0
Sunday, September 30
Final
@ Pratt Institute
King's (NY)
0
Pratt
3
Sunday, September 30
Final
Monday October 01, 2018
Anna Maria
3
Monday, October 01
Final
Anna Maria
3
Monday, October 01
Final
Tuesday October 02, 2018
Fisher
3
Tuesday, October 02
Final
Cincinnati Christian
1
Tuesday, October 02
Final
Fisher
3
Tuesday, October 02
Final
Wednesday October 03, 2018
Penn St. Schuylkill
0
Wednesday, October 03
Final
Thursday October 04, 2018
Lesley
3
Thursday, October 04
Final
SUNY Cobleskill
2
Thursday, October 04
Final
Franklin
0
Thursday, October 04
Final
Lesley
3
Thursday, October 04
Final
Faith Bapt. Bible
3
Thursday, October 04
Final
Friday October 05, 2018
Mills
3
West Coast Baptist
1
Friday, October 05
Final
Penn St.-Altoona
2
Friday, October 05
Final
@ Williamsport, Pa. Lycoming Tournament
Emmaus
3
Friday, October 05
Final
Macalester
3
Friday, October 05
Final
Saturday October 06, 2018
Pratt
3
Penn State Wilkes-Barre
0
Saturday, October 06
Final
@ Penn State Brandywine PSU Brandywine Dig Pink Tournament
Wis.-River Falls
3
Saturday, October 06
Final
@ St. Paul, Minn.
Medaille
3
Saturday, October 06
Final
@ Williamsport, Pa.
Lycoming
3
Saturday, October 06
Final
Pratt
1
Penn State Brandywine
3
Saturday, October 06
Final
PSU Brandywine Dig Pink Tournament
Hamline
3
Saturday, October 06
Final
Hamline Quad
Mills
0
Caltech
3
Saturday, October 06
Final
St. Katherine
3
Mills
0
Saturday, October 06
Final
Sunday October 07, 2018
Pratt
2
Cedar Crest
3
Sunday, October 07
Final
@ Penn State Brandywine PSU Brandywine Dig Pink Tournament
Pratt
0
Marywood
3
Sunday, October 07
Final
@ Penn State Brandywin PSU Brandywine Dig Pink Tournament
Mills
0
Redlands
3
Sunday, October 07
Final
Manchester
3
Mills
0
Sunday, October 07
Final
@ Redlands, CA
Tuesday October 09, 2018
Albright
3
Tuesday, October 09
Final
Clarks Summit
3
Tuesday, October 09
Final
Wednesday October 10, 2018
Centre
0
Wednesday, October 10
Final
Thursday October 11, 2018
Misericordia
3
Thursday, October 11
Final
Cazenovia
0
Thursday, October 11
Final
St. Elizabeth
1
Pratt
3
Thursday, October 11
Final
Mitchell
3
Thursday, October 11
Final
Ind.-Northwest
3
Thursday, October 11
Final
Friday October 12, 2018
Susquehanna
0
Friday, October 12
Final
@ Grand Rapids, Mich.
Pratt
3
Cooper Union
0
Friday, October 12
Final
Medaille
3
Friday, October 12
Final
Penn St.-Mont Alto
3
Friday, October 12
Final
Hope
3
Friday, October 12
Final
@ Grand Rapids, Mich.
Boyce
3
Friday, October 12
Final
Saturday October 13, 2018
Alpena CC
1
Saturday, October 13
Final
Elmhurst
0
Saturday, October 13
Final
@ Grand Rapids, Mich.
Grace Christian (Mich.)
3
Saturday, October 13
Final
Lakeland
3
Saturday, October 13
Final
Calvin
2
Saturday, October 13
Final
Midwest Invitational
Central (Iowa)
3
Saturday, October 13
Final
@ Plymouth, Wis.
Sunday October 14, 2018
Green Mountain
1
Sunday, October 14
Final
Delhi Alumni Classic
Rosemont
0
Sunday, October 14
Final
Delhi Alumni Classic
Monday October 15, 2018
Utica
3
Monday, October 15
Final
Tuesday October 16, 2018
Northland
Tuesday, October 16
4:30 PM
North Central (Minn.)
Tuesday, October 16
6:30 PM
@ Ashland, WI
Wednesday October 17, 2018
Silver Lake
Wednesday, October 17
8:00 PM
Thursday October 18, 2018
Elmira
Thursday, October 18
6:00 PM
Friday October 19, 2018
Wis.-Eau Claire
Friday, October 19
4:00 PM
@ Olivet, Mich. Olivet College/Albion College Tournament (Olivet, MI)
Denison
Friday, October 19
6:00 PM
@ Olivet
Gwynedd Mercy
Friday, October 19
7:00 PM
Transylvania
Friday, October 19
7:00 PM
Faith Bapt. Bible
Friday, October 19
8:00 PM
Pink Out
UC Santa Cruz
Friday, October 19
8:00 PM
Saturday October 20, 2018
Olivet
Saturday, October 20
10:00 AM
Albion-Olivet Invitational
Wis.-Platteville
Saturday, October 20
12:00 PM
@ Olivet College Albion/Olivet Invitational
Otterbein
Saturday, October 20
1:00 PM
King's (Pa.)
Saturday, October 20
1:00 PM
@ Marywood
Muskingum
Saturday, October 20
1:00 PM
@ Otterbein
Alverno
Saturday, October 20
2:00 PM
Senior Day
Marywood
Saturday, October 20
3:00 PM
D'Youville
Saturday, October 20
3:30 PM
Monday October 22, 2018
SUNY Poly
Monday, October 22
7:00 PM
Penn State Brandywine
Monday, October 22
7:00 PM
Tuesday October 23, 2018
Mass. Maritime
Tuesday, October 23
7:00 PM
Wednesday October 24, 2018
Hartwick
Wednesday, October 24
6:30 PM
UC Clermont
Wednesday, October 24
7:00 PM
Houghton
Wednesday, October 24
7:30 PM
King's (NY)
Wednesday, October 24
7:30 PM
at Pratt ARC
Thursday October 25, 2018
Anna Maria
Thursday, October 25
7:00 PM
Senior Day
Wm. Paterson
Thursday, October 25
7:00 PM
Friday October 26, 2018
Brooklyn
Friday, October 26
TBA
@ At UCSC
Randolph-Macon
Friday, October 26
12:30 PM
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Birmingham-Southern
Friday, October 26
3:00 PM
@ Emory University (Atlanta, Ga.) Emory National Invitational
Rockford
Friday, October 26
7:00 PM
Crown (Minn.)
Friday, October 26
8:00 PM
Saturday October 27, 2018
Messiah
Saturday, October 27
TBA
TBD
Saturday, October 27
TBA
@ At UCSC
Salem
Saturday, October 27
10:00 AM
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Albertus Magnus
Saturday, October 27
11:00 AM
Grace Christian (Mich.)
Saturday, October 27
11:00 AM
Washington and Lee
Saturday, October 27
12:30 PM
@ Atlanta, Ga.
Becker
Saturday, October 27
1:00 PM
@ Albertus Magnus
Northland
Saturday, October 27
3:00 PM
North Central (Minn.)
Saturday, October 27
3:00 PM
Clark-Danielson Gymnasium
Sunday October 28, 2018
Sunday, October 28
10:00 AM
Cazenovia
Sunday, October 28
12:00 PM
@ Alfred State
Cazenovia
Sunday, October 28
2:00 PM
Tuesday October 30, 2018
Yeshiva
Tuesday, October 30
7:30 PM
Saturday November 03, 2018
ACAA Tournament %
Saturday, November 03
TBA
TBA %
Saturday, November 03
TBA
@ Delhi, N.Y.
ACAA Tournament Semifinal
Saturday, November 03
TBA
@ SUNY Delhi
Sunday November 04, 2018
TBA %
Sunday, November 04
TBA
@ Delhi, N.Y.
ACAA Tournament %
Sunday, November 04
TBA
ACAA Tournament Championship
Sunday, November 04
TBA
@ SUNY Delhi
# Exhibition
% Post season